Kto jest mordercą? Arkadiusz Jakubik przedstawia

film_jestem_mordercaDwa filmy z morderstwem w tytule pojawiły się właśnie w kinach naszych rodzimych. W obu pojawia się Arkadiusz Jakubik. W “Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy gra rolę domniemanego seryjnego mordercy, którego postać inspirowana jest wampirem z Zagłębia, który z początkiem lat siedemdziesiątych siał strach mordując kolejne kobiety, w tym także bratanicę I Sekretarza. “Prosta historia o morderstwie” to jego dzieło reżyserskie. Oba filmy robią wrażenie. Pierwszy przywodzi na myśl “Krótki film o zabijaniu”, choć wiem, że porównywanie do Kieślowskiego może być obrazoburcze. Ostatecznie symboliczna obecność Krzysztofa Globisza i niemal końcowa scena egzekucji stanowią jakieś punkty styczne. Czy jest to nowy Dekalog V na miarę naszych czasów? Widownia oceni, choć trudno oczekiwać, żeby widziała w nim tylko moralitet. Tym lepiej! Choć łapanie się w kinie za historie prawdziwe zawsze niesie z sobą pewne ryzyko niezrozumienia ze strony tych, którzy wydarzenia pamiętają po swojemu.

film_prosta_historia_o_morderstwieNiezrozumienie “Krótkiej historii o morderstwie”, mam wrażenie, już jest faktem. Zagmatwanie fabuły, nieustanne skoki między czasem rzeczywistym, a retrospekcją (czy aby na pewno? to chyba raczej prolepsisy!) czarują widza, który jeśli tylko przystanie na taką konwencję, znaną już przecież z “Prostej historii o miłości” Jakubika, nie będzie zawiedziony. Jeśli się jednak nie zgodzi, będzie utyskiwał na rzekomą słabość scenariusza, bo były momenty, kiedy nie wiedział, w którym czasie akcji się akurat znalazł. Ale tak ma być. Kto wie, być może ten właśnie zabieg czyni film żywy jeszcze długo po seansie – w umyśle widza. Tu zagmatwana historia układa się w prostą całość.

Wydaje się, że oba filmy nie dają prostej odpowiedzi na pytanie o to, kto jest mordercą. U Pieprzycy nie wie tego już nawet sam oskarżony. Nie wiedzą tego za bardzo pamiętający wampirzy horror i rozprawę domniemanego zabójcy. W “Prostej historii…” wszystko się jakoś układa… Jednak w świecie rodziny patologicznej logika jest inna. Kto inny jest intruzem. Intruz zabija.

 

Jestem mordercą (2016), reż. Maciej Pieprzyca.
Prosta historia o morderstwie (2016), reż. Arkadiusz Jakubik.

 

Share

w

Kategorie